Aleksandra Świgut zdobywa II miejsce i trzy nagrody specjalne podczas 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Edvarda Griega w Bergen

Dotarła ze swoim przekazem do serc słuchaczy.

Sądeczanka, Aleksandra Świgut jako pierwsza Polka została laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edvarda Griega w Bergen.

Niedawno Aleksandra Świgut gościła na łamach DTS jako zdobywczyni drugiego miejsca w IV edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni. W czerwcu na uroczystej gali odbierała nagrodę GLG, a dwa miesiące później wystąpiła na prestiżowym konkursie w Skandynawii. Brało w nim udział 30 pianistów z 16 krajów wytypowanych z prawie 250 zgłoszeń. Sądeczanka wraz z Orkiestrą Filharmonii w Bergen pod dyrekcją Lawrenca Fostera wykonała „Koncert fortepianowy nr 1 e-moll op. 11” Fryderyka Chopina.

– W czasie konkursu nie skupiałam swojej uwagi na rezultacie i oczekiwaniach, a bardziej na samym procesie tworzenia interpretacji i interakcji z publicznością, chociaż oczywiście zależało mi także na zaprezentowaniu swojego warsztatu od najlepszej strony – przyznaje Aleksandra Świgut. – Największym wyzwaniem było utrzymanie stabilnej kondycji psychofizycznej przez wszystkie etapy konkursu i kreowanie w warunkach szczytowego napięcia emocjonalnego wartościowych, autentycznych emocji artystycznych. Podczas konkursów, ale przede wszystkim w życiu artysty estradowego, liczy się umiejętność szybkiego odbudowania swoich zasobów i zachowania stoickiego spokoju w momentach kryzysowych. To bardzo trudny proces, ale przejście przez ten swoisty artystyczny „survival” wzmacnia, buduje odporność i uczy kontroli nad własnym potencjałem.

Efekt jest imponujący. Sądeczanka na 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Edvarda Griega w Bergen zdobyła drugą nagrodę, ale także nagrodę publiczności i nagrodę orkiestry.

– Wszystkie nagrody cieszą. Nagroda publiczności świadczy o tym, że dotarłam ze swoim przekazem do serc słuchaczy – tuż po występie odbyło się prawdziwe głosowanie SMS-owe na ulubionego wykonawcę, które wygrałam! Nagroda Orkiestry Filharmonii w Bergen pod batutą kultowego dyrygenta Lawrenca Fostera była dla mnie świadectwem, że doceniają mnie nie tylko eksperci tzn. jury konkursowe, ale także koledzy z branży, z którymi tworzyliśmy wspólnie emocje na scenie. Nie ma nic bardziej wzruszającego niż zostać docenionym przez braci i siostry po fachu. Nagroda dodatkowa przyznana przez dyrektora działu artystycznego Steinwaya w Hamburgu w postaci koncertu w prestiżowym Gewandhaus w Lipsku w sezonie 2023/2024 daje mi szansę zaistnienia na arenie międzynarodowej. Energia włożona w pracę nad warsztatem artystycznym dała konkretny efekt w postaci propozycji koncertowych. A druga nagroda… zwiększa apetyt, chęć do rozwoju i pokazuje mi kolejny niezdobyty szczyt na horyzoncie, o który warto zawalczyć. Praca artystyczna uczy wielkiej pokory, dzięki temu zawsze pozostaje przestrzeń do samodoskonalenia – komentuje Aleksandra Świgut.

Pierwsza nagroda powędrowała do Fuko Ishi z Japonii, która podobnie jak zdobywczyni trzeciego miejsca Zifan Ye z Chin wykonała „Koncert fortepianowy a-moll op. 16.” Edvarda Griega. Triumf sądeczanki cieszy tym bardziej, że jest to pierwsza Polka doceniona w tym prestiżowym, organizowanym od 2000 r., konkursie muzycznym.

– To dla mnie wielkie wyróżnienie i jestem dumna, że reprezentuję Polskę i swój region na międzynarodowych estradach, choć kreując sztukę nigdy nie myślę o niej w kategoriach narodowych. Sztuka jest dziedziną uniwersalną. Łączy ludzi rożnych narodowości, pokoleń, wyznań czy stron politycznych. Konkurs pianistyczny imienia Edwarda Griega w Bergen był wielkim wydarzeniem, na które przyjechało wielu artystów z całego świata. Rywalizacja była jednak jedynie pretekstem do celebrowania interpretacji klasycznej muzyki europejskiej na najwyższym poziomie. Wszyscy uczestnicy zasługiwali na docenienie, każdy z nich zostawił na scenie masę energii, mówiąc językiem duchowości – każdy zostawił na scenie swoją duszę. Zostać wyróżnionym spośród tak wielu wybitnych muzyków to dla mnie wielkie osiągnięcie – przyznaje skromnie sądeczanka.

Aktualności